Yellow Foot Prints Forums  
 

Go Back   Yellow Foot Prints Forums > Yellow Foot Prints News [Main Page] > Special Interest Books and Names Reload this Page Company G, 3rd Battalion, 20th Marines (Engineer), CamPen, 1943

Special Interest Books and Names This section is used for those special interest books, like float books. [Main Page]

Reply
 
Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average. Display Modes
  #1  
Old 05-16-2009, 12:01 PM
cmyr's Avatar
cmyr cmyr is offline
Administrator
 
Join Date: Sep 2006
Location: SE WI
Posts: 9,750
Company G, 3rd Battalion, 20th Marines (Engineer), CamPen, 1943

The Seabees of the 121st U.S. Naval Construction Battalion were attached to the 20th Marines as the 3rd Battalion of the 20th Marine Regiment.

Commanding Officer and Staff

Lieutenant (jg) Roy A. Geoghegan (Commanding), Ensign Warren B. Woodrich (Junior Company Officer), Warrant Officer Walter E. Shutt (Junior Company Officer), Warrant Officer Joseph F. Singer (Junior Company Officer)
Attached Images
 
Reply With Quote
  #2  
Old 05-16-2009, 12:03 PM
cmyr's Avatar
cmyr cmyr is offline
Administrator
 
Join Date: Sep 2006
Location: SE WI
Posts: 9,750
First Row: Boatswain's Mate First Class James T. Parker, Boatswain's Mate Second Class Thomas F. Griffin, Boatswain's Mate Second Class Emmett L. Nowlin, Boatswain's Mate Second Class John P. Smith, Seaman First Class Richard H. Brinkley, Seaman First Class John T. Byrnes

Second Row: Seaman First Class Philip Ciallella, Seaman First Class Raymond E. Cochran, Seaman First Class Andrew J. Dickson, Seaman First Class Liborio J. Dorato, Seaman First Class James J. Flynn, Seaman First Class Vincent E. Gilli

Third Row: Seaman First Class Russell J. Gugino, Seaman First Class George Harabin, Seaman First Class Howard A. Helms, Seaman First Class William T. Highland, Seaman First Class Leon C. Holda, Seaman First Class Gordon R. Houston

Fourth Row: Seaman First Class Dewey Howell, Seaman First Class Russell L. Hughes, Seaman First Class Sam E. Hunter, Jr., Seaman First Class Adolph C. Knoll, Seaman First Class Joseph La Monte, Seaman First Class Albin S. Lenart

Fifth Row: Seaman First Class Charles H. Lohman, Seaman First Class Victor McClurg, Seaman First Class George E. Meier, Seaman First Class Andrew W. Olson, Seaman First Class William I. Palousek, Seaman First Class John J. Postransky

Sixth Row: Seaman First Class Hoyet A. Rist, Jr., Seaman First Class Leslio W. Sadler, Seaman First Class Morris Samuels, Seaman First Class Finn N. Schanke, Seaman First Class Eugene O. Schildknecht, Seaman First Class Floyd A. Welke
Attached Images
 
Reply With Quote
  #3  
Old 05-16-2009, 12:05 PM
cmyr's Avatar
cmyr cmyr is offline
Administrator
 
Join Date: Sep 2006
Location: SE WI
Posts: 9,750
First Row: Seaman First Class Edward T. Woelfer, Seaman Second Class William C. Barthold, Seaman Second Class Thomas E. Belgrand, Seaman Second Class Clement J. Berardi, Seaman Second Class Edward J. Boyle, Seaman Second Class Edwin F. Conroy, Jr.

Second Row: Seaman Second Class Sol Debowsky, Seaman Second Class Charles E. Doerscher, Seaman Second Class John Dolak, Seaman Second Class John F. Dowling, Seaman Second Class Walter L. Dowling, Seaman Second Class Cornealius Fuller, Jr.

Third Row: Seaman Second Class Frank A. Gaudiana, Seaman Second Class Howard J. Guggenheim, Seaman Second Class Donald A. Harrington, Seaman Second Class George W. Kuhn, Seaman Second Class William D. Kundin, Seaman Second Class William G. Lediger

Fourth Row: Seaman Second Class Seymour Lesser, Seaman Second Class John Litwin, Jr., Seaman Second Class Raymond F. Lowery, Seaman Second Class Gerlando J. Lumia, Seaman Second Class Emanuel Maillan, Seaman Second Class Harvey W. Martin

Fifth Row: Seaman Second Class Frank J. Miller, Seaman Second Class George J. Naum, Seaman Second Class Thomas G. Nisler, Seaman Second Class James M. Nyczypor, Seaman Second Class David G. Rell, Seaman Second Class Stanley M. Rokicki
Attached Images
 
Reply With Quote
  #4  
Old 05-16-2009, 12:07 PM
cmyr's Avatar
cmyr cmyr is offline
Administrator
 
Join Date: Sep 2006
Location: SE WI
Posts: 9,750
First Row: Seaman Second Class John Roskowski, Seaman Second Class Vincent Rubino, Seaman Second Class Herman Shuman, Seaman Second Class Robert R. Siefring, Seaman Second Class William G. Talbot, Seaman Second Class Joseph R. Thomas

Second Row: Seaman Second Class Muriel S. Woodward, Gunner's Mate First Class Roy C. Cline, Gunner's Mate First Class Paul G. Lupcho, Gunner's Mate Second Class Anthony A. Salinkas, Chief Machinist's Mate Harold M. Perkins, Machinist's Mate First Class Clyde R. Jacoby

Third Row: Machinist's Mate First Class Ray C. Kiley, Machinist's Mate First Class Ernest B. Lent, Jr., Machinist's Mate First Class Henry F. Marshall, Machinist's Mate First Class William L. Sutton, Machinist's Mate First Class Mannie S. Weller, Machinist's Mate Second Class George T. Kovall

Fourth Row: Machinist's Mate Second Class James P. McGuire, Machinist's Mate Second Class John J. Murphy, Machinist's Mate Second Class Edmund F. Rau, Machinist's Mate Second Class Aaron H. Reigle, Machinist's Mate Second Class William T. Schorr, Machinist's Mate Second Class Frederick J. Tribiano
Attached Images
 
Reply With Quote
  #5  
Old 05-16-2009, 12:08 PM
cmyr's Avatar
cmyr cmyr is offline
Administrator
 
Join Date: Sep 2006
Location: SE WI
Posts: 9,750
First Row: Chief Carpenter's Mate Harold E. Christensen, Chief Carpenter's Mate William E. Gray, Chief Carpenter's Mate Sylvan L. Kerr, Chief Carpenter's Mate Russell E. Pentecost, Chief Carpenter's Mate Leo C. Whalen, Chief Carpenter's Mate Paul Wright

Second Row: Carpenter's Mate First Class Ernest R. Callison, Carpenter's Mate First Class Carmelo C. Candrilli, Carpenter's Mate First Class Anthony J. Fitzek, Carpenter's Mate First Class George Glaser, Carpenter's Mate First Class William Horak, Carpenter's Mate First Class Sam E. Ippolito

Third Row: Carpenter's Mate First Class Joseph I. Jones, Carpenter's Mate First Class Joseph S. Mayer, Jr., Carpenter's Mate First Class Duncan F. McKerracher, Carpenter's Mate First Class Hollace H. Myers, Carpenter's Mate First Class George W. Nickerson, Carpenter's Mate First Class Edward J. Smith

Fourth Row: Carpenter's Mate First Class Eugene Tucker, Carpenter's Mate First Class Terrell B. Warren, Carpenter's Mate Second Class Rudolph J. Brill, Carpenter's Mate Second Class Howard G. Brown, Carpenter's Mate Second Class Don C. Browning, Carpenter's Mate Second Class Vincent P. Cipolla

Fifth Row: Carpenter's Mate Second Class Lansley C. Curfman, Carpenter's Mate Second Class Emanuel Ellenberger, Carpenter's Mate Second Class Albert B. Forbes, Carpenter's Mate Second Class Arthur W. Grey, Carpenter's Mate Second Class William J. Hunt, Jr., Carpenter's Mate Second Class Charles J. Maines, Jr.
Attached Images
 
Reply With Quote
  #6  
Old 05-16-2009, 12:10 PM
cmyr's Avatar
cmyr cmyr is offline
Administrator
 
Join Date: Sep 2006
Location: SE WI
Posts: 9,750
First Row: Carpenter's Mate Second Class John K. Monroe, Carpenter's Mate Second Class Melvin G. Taylor, Carpenter's Mate Second Class Allison H. Walker, Carpenter's Mate Second Class Ernest E. Wesman, Carpenter's Mate Third Class Irwin J. Diemert, Carpenter's Mate Third Class Millard S. Hunt

Second Row: Carpenter's Mate Third Class Raymond L. Irwin, Carpenter's Mate Third Class Horace E. McCartney, Carpenter's Mate Third Class Edward Morrow, Carpenter's Mate Third Class Frank C. Nartoff, Carpenter's Mate Third Class Franklin D. Nupp, Carpenter's Mate Third Class James D. O'Connell

Third Row: Carpenter's Mate Third Class Warren H. Parker, Carpenter's Mate Third Class August Pombo, Carpenter's Mate Third Class William G. Quering, Carpenter's Mate Third Class John L. Reed, Lawrence M. Salvato, Carpenter's Mate Third Class William J. Scott

Fourth Row: Carpenter's Mate Third Class Samuel O. Stensland, Carpenter's Mate Third Class Joseph Wisniewski, Fireman First Class Patrick R. Hamilton, Fireman First Class Hilarion C. Moran, Fireman First Class Harry A. Rosit, Fireman First Class Fred S. Schreiner
Attached Images
 
Reply With Quote
  #7  
Old 05-16-2009, 12:11 PM
cmyr's Avatar
cmyr cmyr is offline
Administrator
 
Join Date: Sep 2006
Location: SE WI
Posts: 9,750
First Row: Fireman First Class Frank T. Sennick, Fireman First Class Mervin R. Shiner, Fireman Second Class Thomas W. Dufurrena, Fireman Second Class Denton G. Gerow, Fireman Second Class Jack A. Gress, Fireman Second Class Frank A. Kennedy

Second Row: Fireman Second Class Pedro Lebson, Fireman Second Class Vito P. Sumino, Chief Electrician's Mate Robert W. Wade, Electrician's Mate First Class Thomas F. Buskey, Electrician's Mate First Class Joseph N. Culver, Electrician's Mate First Class Clair Gilchrist

Third Row: Electrician's Mate First Class John S. Glazik, Electrician's Mate First Class James N. Kirkwood, Electrician's Mate First Class Duard H. Rucker, Electrician's Mate Second Class Edward J. Fagan, Electrician's Mate Second Class Benjamin B. Hethaway, Electrician's Mate Second Class Edward J. McCormack

Fourth Row: Electrician's Mate Second Class Charles A. Price, Jr., Electrician's Mate Second Class Haze E. Smith, Electrician's Mate Third Class Jack G. Hoesli, Electrician's Mate Third Class Karel J. Kuss, Coxswain Donald L. Barry, Coxswain Edward J. Bocholtz

Fifth Row: Coxswain Francis X. Parker, Painter First Class Kenneth W. Sedgwick, Painter Third Class Joseph DeMartino, Painter Third Class William C. Keiser, Chief Ship Fitter William C. Dyer, Chief Ship Fitter Walter F. Sheehan
Attached Images
 
Reply With Quote
  #8  
Old 05-16-2009, 12:13 PM
cmyr's Avatar
cmyr cmyr is offline
Administrator
 
Join Date: Sep 2006
Location: SE WI
Posts: 9,750
First Row: Ship Fitter First Class Gerald L. Felsinger, Ship Fitter First Class William J. Kittredge, Ship Fitter First Class John R. O'Donnell, Ship Fitter First Class John Racow, Ship Fitter Second Class Herbert E. Brook, Ship Fitter Second Class Elmer J. Frerichs

Second Row: Ship Fitter Second Class John A. Moore, Ship Fitter Second Class John A. Preuss, Ship Fitter Second Class Alfred J. Reise, Ship Fitter Second Class John A. Roughan, Ship Fitter Second Class Moe M. Schneider, Ship Fitter Third Class Herbert Belyea

Third Row: Ship Fitter Third Class Edward J. Conway, Jr., Ship Fitter Third Class James M. Dettman, Ship Fitter Third Class John C. Dick, Ship Fitter Third Class Savario Francesconi, Ship Fitter Third Class Albert P. Montini, Ship Fitter Third Class James J. Mulvenna, Jr.

Fourth Row: Ship Fitter Third Class Leo F. Murphy, Ship Fitter Third Class Angelo C. Pomponio, Ship Fitter Third Class Fred Resch, Ship Fitter Third Class John Sawosko, Ship Fitter Third Class Leon W. Smith, Ship Fitter Third Class Edwin E. Stoothoff

Fifth Row: Metalsmith First Class Michael J. Grams, Metalsmith First Class Edgar J. Halpin, Metalsmith Second Class John Dalcin, Metalsmith Second Class Frank A. Heavey, Quarter Master James A. Smith, Water Tender Joseph W. Skoda
Attached Images
 
Reply With Quote
Reply

Tags
seabee


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is Off
HTML code is On

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Company E, 2nd Battalion, 20th Marines (Engineer), CamPen, 1943 cmyr Special Interest Books and Names 6 05-17-2009 10:27 AM
Company F, 2nd Battalion, 20th Marines (Engineer), CamPen, 1943 cmyr Special Interest Books and Names 6 05-17-2009 10:17 AM
Headquarters Company, 3rd Battalion, 20th Marines (Engineer), CamPen, 1943 cmyr Special Interest Books and Names 5 05-16-2009 12:24 PM
Company H, 3rd Battalion, 20th Marines (Engineer), CamPen, 1943 cmyr Special Interest Books and Names 8 05-16-2009 11:58 AM
Company I, 3rd Battalion, 20th Marines (Engineer), CamPen, 1943 cmyr Special Interest Books and Names 7 05-16-2009 11:40 AM


All times are GMT -8. The time now is 11:18 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright & Copy 2006-2019, Yellow Foot Prints, All Rights Reserved
You Rated this Thread: